Artykuły

Mała gastronomiaPropozycja najmniejszego, bardzo prostego a jednocześnie wyjątkowo praktycznego systemu sprzedaży w małym obiekcie gastronomicznym. Zapewnia sprzedaż wraz z wydrukami zamówień na kuchni. Poza tym bardzo ciekawą jest także możliwość prowadzenia gospodarki magazynowej w samej kasie.

 

Skład systemu:

kasa fiskalna SOLEO PLUS

dowolna drukarka zamówień ze złączem RS232

opcjonalnie czytnik kodów kreskowych

opcjonalnie waga kalkulacyjna

 

Szybka i sprawna obsługa klienta

 

Kasa SOLEO PLUS umożliwia podłączenie drukarki paragonowej ze złączem RS232 i drukowanie za jej pomocą zamówień. Przyspiesza to obsługę klienta, ponieważ zaplecze kuchenne automatycznie informowane jest o konieczności przygotowania dania dla klienta bez angażowania w to osoby obsługującej stanowisko sprzedaży.

Gospodarka magazynowa

Zarządzanie stanami magazynowymi to bardzo przydatna funkcja kasy SOLEO PLUS. Szeroki wachlarz raportów w kasie pozwoli na wykaz ilości sprzedanych pozycji, natomiast raport stanu magazynowego pokaże, co jeszcze powinno znajdować się w magazynie.

Możliwości rozbudowy systemu

Poza możliwością podłączenia drukarki paragonów, kasa SOLEO PLUS, jak każda inna, potrafi współpracować z innymi urządzeniami. Bardzo przydatnymi urządzeniami może okazać się czytnik kodów kreskowych przyspieszający sprzedaż gotowych towarów (jak napoje w butelkach, towary pakowane), czy waga elektroniczna w przypadku sprzedaży towarów na wagę (np. sałatki).